Dnešní odrůdy a formy moderních růží vznikly systematickým křížením a mutacemi. Sledujeme-li jejich vznik a prapůvod, dostaneme velmi složitý a rozvětvený rodokmen. Mezi jejich prapředky vždy nalezneme některý botanický druh. Ukazuje to např. jedna z moderních nejznámějších a stále hodnotných odrůd – ʼGlori Deiʼ. U velmi známé, dříve oblíbené mnohokvěté odrůdy typu floribunda grandiflora ʼFrau Karl Druschkiʼ, která vznikla roku 1901, se mezi prapředky objevují botanické druhy R. gallica L. a R. moschata HERRM. Podobný rodokmen má mnoho dalších odrůd. Kromě toho jsou mnohé tzv. botanické druhy důležité a velmi dekorativní, takže je můžeme vysazovat solitérně nebo ve skupinách v domácích zahradách anebo ve velkých výsadbách a také při ozelenění dálnic, svahů a dalších ploch. Některé druhy, např. R. pomifera HERRM., jsou i hospodářsky významné pro potravinářský průmysl nebo jako R. damascena MILL. pro průmysl kosmetický apod. Proto je nutné znát aspoň hlavní a důležité druhy, vyskytující se u nás. Milovníci růží je nazývají staré, divoké nebo plané růže.
Podrody a sekce
Do podrodu Hulthemia FOCKE patří pouze druh R. persica MCHX., do podrodu Platyrhodon REHD. druh R. roxburghii TRATT. a do podrodu Hesperhodos druh R. stellata WOOTON, kdežto ostatní druhy patří do podrodu Eurosa. Velký počet sem zařazených druhů se rozděluje podle shodných znaků na tzv. sekce.
I. sekce Pimpinellifoliae – růže bedrníkolistá.
Má palisty až do poloviny přirostlé k řapíku, čnělky přitisklé k sobě a nespokojené, málo nebo vůbec nevynikající nad ústí číšky. Květy jsou jednotlivé, většinou žluté nebo bílé, listy 5 – 9 četné, lístky dlouhé 1 – 4 cm. Patří sem druhy: R. spinosissima L., R. lutea MILL. (R. foetida HERRM.), R. hugonis HEMSL, R. santhina LINDL, R. ecae BOULENG, R. omeiensis HOLFE.
II. sekce Gallicanae – růže francouzská.
Má většinou znaky shodné s první sekcí, pouze listy jsou 3 – 5 četné, výjimečně 7 četné, dlouhé 1 – 6 cm a květy růžové nebo červené. Patří sem druhy: R. gallica L., R. alba L., R. centifolia L., R. damascena MILL.
III. sekce Caninae – růže šípková.
Má květy většinou sestaveny v chocholících, jsou-li jednotlivě, mají vyvinuté listeny. Listy jsou 5 – 11 četné, ostny většinou hákovité a promíšené žlaznatými štětinami. Kališní lístky jsou většinou zpeřené (cípaté). Patří sem druhy: R. canina L., R. eglanteria L., R. pomifera L., R. rubrifolia VILL., R. tomentosa SMITH.
IV. sekce Carolinae – růže karolinská.
Má výhony s tupými ostny i štětinami. Kališní lístky jsou většinou celokrajné, po odkvětu rozložené a opadavé. Patří sem druhy: R. palustris MARSCH., R. virginiana MILL., R. nitida WILLD.
V. sekce Cinnamomeae – růže skořicová.
Znaky jsou stejné jako u předchozích sekcí, jen kališní lístky jsou vzpřímené a po odkvětu opadají. Patří sem druhy: R. beggeriana SCHRENK, R. cinnamomea L., R. davidii CRÉP, R. moyesii WILS., R. multibracteata HEMSL., R. pendulina L., R. rugosa THUNB., R. setipoda HEMSL., R. swegenzowii KOCHNE, R. wilmottiae HEMSL.
- Růže Svraskalá
- Růže Převislá či Alpská
- Růže Skořicová
- Růže Moyesova
- Růže Mnoholistenová
- Růže Willmottiova
VI. sekce Synstylae – růže dlouhočnělečná.
Čnělky jsou srostlé ve sloupek, který vyniká nad tyčinky. Patří sem druhy: R. moschata HERRM., R. multiflora THUNB., R. sempervirens L., R. setigera MICHX., R. wichuraiana CRÉP.
VII. sekce Indicae (Chinenses) – růže čínská.
Mají zpravidla 3 – 5 četné listy, čnělky květů jsou volné a dosahují do poloviny délky tyčinek. Patří sem druhy: R. chinensis JACQ., R. chinensis minima VOSS., R. odorata SWEET.
VIII. sekce Banksianae.
Květy josu malé, bílé nebo žluté v mnohokvětých chocholících. Palisty jsou štětinkovité. Na vzniku našich zahradních růží se nepodílela. Patří sem druhy: R. banksiae AIT.
IX. sekce Laevigatae.
Květy jsou velké, jednotlivé, bílé. Palisty jsou zoubkaté. Podílela se na vzniku čajovek i čajohybridů. Patří sem druh: R. laevigata MICHX.
X. sekce Bracteatae.
Květy jsou většinou jednotlivě. Listeny jsou velké, palisty hřebenaté, listy 7 – 9 četné. Podílela se na vzniku dalších růží. Má jediný druh R. bracteata WENDL.