Kyjatka růžová – Macrosiphon rosae
Z mnoha druhů mšic se vyskytnou občas některé i na růžích; ale jejich stálým hostem je kyjatka růžová. Samička je dlouhá přes 3 mm, zelená nebo nahnědlá, až do léta bezkřídlá. Asi po 20 dnech dospívá a rodí živá mláďata, vesměs samičky, které později jsou již také okřídlené jako v srpnu se rodící samečkové. Okřídlené mšice přeletují i na jiné dřeviny a plevely, ale k podzimu se vracejí na růže, kde samičky poslední generace, opět bezkřídlé, kladou vajíčka na větévky, zvlášť v blízkosti oček. Drobná žlutavá, později černající vajíčka přezimují a zjara se líhnou opět samičky.
Mšice škodí sáním na nejmladších šťavnatých výhonech, listech a poupatech. Úžasná nepohlavní rozmnožovací schopnost činí ze mšic vážného škůdce, zejména za suchého, teplého počasí. Letorosty vadnou až zasychají, z poupat se nevyvinou květy nebo jsou zakrnělé. Vylučovaná lepkavá šťáva tuhne na listech, znemožňuje asimilaci a poskytuje živnou půdu cizopasným houbám – černím.
Především okamžitý zákrok! Nejlépe stříkat poprvé asi uprostřed května, i když není mšice dosud vidět, a po týdnu postřik opakovat. Postřik dotykovým přípravkem Fosfotion E 50 (0,2%) hubí jen mšice přímo zasažené. Hloubkový přípravek Metation E 50 v 0,1 – 0,2% koncentraci hubí i mšice přímo nezasažené na spodu listů a zároveň i další škůdce. Dovážený anglický přípravek Pirimor DP se ředí k postřiku na koncentraci 0,05%. Kromě prášku se dodává také hotový postřikový roztok, ve formě aerosol – spray, v dávkách po 210 a 420 g pro ošetření menšího počtu růží, rostlin na balkónech apod. a také k rychlému zásahu.
Zálivka ke kořenům 0,1% roztokem Intrationu v dávce 1 l na jeden keř prostoupí až do listů a zbaví růže na 10 – 12 dnů všeho savého a žravého hmyzu. Působí jen do poloviny července, dokud stoupá míza vzhůru. Vajíčka ničíme v předjaří 0,5% Nitrosanem 50.