Sviluška chmelová, červený pavouček – Tetranychus urticae
Samička roztoče je velká jen asi půl milimetru, žlutozelená až oranžově červená, sameček ještě menší a světlejší. Za sucha a tepla se mimořádně rychle rozmnožuje, může mít 6 – 7 generací do roka.
Škodí dospělé svilušky i larvy sáním. Na listech vznikají žlutavé skvrny, zejména v okolí žilek. Později listy žloutnou a opadávají. Při větším rozšíření jsou škody značné. Vývoj svilušek podporují teplá stanoviště, takže svilušky napadají zejména pnoucí růže na jižních stěnách. Nalezneme je na spodní straně listů, kde se pohybují mezi spředenými jemnými vlákny.
Pohyblivá stadia svilušek ničí i postřiky prováděné během vegetace sirnými přípravky proti padlí a stejný účinek má Karathane. Stálým používáním stejného postřikového přípravku snadno se vypěstují rezistentní kmeny svilušek, proto je nutno střídat přípravky. Máme jich dostatečný výběr. Můžeme použít Fosfotion E 50 nebo Arafosfotion (0,2%), Brevinyl E 50 (0,3%), Metation E 50 (0,2%), Intration 50 (0,1%). Výborná je zálivka Intrationem podle návodu u předchozího škůdce do poloviny července; má účinnost 10 až 12 dnů. Postřiky Fosfotionem 50 a dalšími přípravky je nutno opakovat po 8 až 10 dnech.