Doba výsadby

V růžových školkách by se růže měly dobývat teprve od poloviny října nebo ještě později. V poslední době se někde růže dobývají předčasně, často již počátkem října, kdy v létě vyrostlé výhony nejsou vyzrálé a dokonale zdřevnatělé. Tato okolnost je zvlášť na závadu v roce, kdy letní počasí s teplými dny a hojnou vláhou trvá až do října a růže stále ještě rostou. Předčasně vyorané růže se snadno poznají podle svraskalých výhonků a jsou velmi citlivé na působení zimních mrazů. Mnozí milovníci růží jsou často příliš nedočkaví a chtějí co nejdříve sázet. Domáhat se předčasného dobývání a prodeje sazenic růží však není právě moudré, protože teprve ke konci října bývají sazenice nejlepší, dobře vyvinuté a vyzrálé, takže lépe snášejí přesazení, a hlavně odolávají mrazům, sázejí-li se na podzim.

   Nelze se odvolávat na starší odrůdy růží, které kvetly jen jednou, v létě, a měly potom až do podzimu dost času k vyzrání výhonů. Na dnešních čajohybridech a floribundách žádáme, aby kvetly až do prvních mrazivých dnů zimy. Šlechtitelé se o to snaží a prodlužují kvetení křížením s odrůdami, jejichž předkové pocházeli z teplých krajů Asie, kde jim nehrozila zima. Od sazenic takto vyšlechtěných růží však nemůžeme očekávat, že jejich výhony vyzrají tak brzy jako u starších, jednou kvetoucích odrůd.

   Na otázku, kdy se mohou růže sázet, je jednoduchá odpověď: od října do dubna, tj. po celou zimu, pokud není zmrzlá půda. Obvykle následuje konkrétnější otázka, zda je vhodnější sázet na podzim nebo na jaře. Obojí má své výhody a nevýhody.

   Růže zasazené na podzim vytvářejí jemné kořínky ještě před příchodem silnějších mrazů a na jaře mají potom určitý náskok. Mladé kořínky přivádějí z půdy vodu a živiny a rostlina lépe zásobená vláhou není vystavena nebezpečí zaschnutí za vysušujících jarních větrů. Nevýhodou podzimního sázení je, že nově zasazené růže jsou hned vystaveny mrazu. Není tomu však tak, jak se mnozí domnívají, totiž že mráz poškodí tenké špičky větví a postupuje výhonem dolů. Keř může být poškozen kdekoliv po celé délce. Nejdříve to ovšem odnesou konce výhonků, které u dnešních moderních růží nebývají vyzrálé.

   A jak je tomu při sázení na jaře? Ve školkách se všechny růže sklízejí již na podzim. Růže, které nebyly prodány na podzim se založí v chladných prostorách a dodávají se potom spotřebitelům až na jaře. Podnik tak nese riziko případných ztrát během zimního období, a to je jedna z výhod jarního sázení. Zjara však je už menší výběr, menší možnost volby odrůd, a zvlášť novinky růží, po nichž bývá vždy největší poptávka, jsou vyprodány. Někde také kalkulují do prodejní ceny přirážku za zimní uskladnění a riziko. Na jaro je zpravidla nutno odkládat sázení růží v příliš vysokých polohách, kde brzy přicházejí mrazy. Nevýhodné je jarní sázení v dlouhých mokrých, těžkých půdách, které se při práci pevně ušlapou a jen obtížně se potom kypří. Příliš teplé počasí hned po vysázení je sazenicím nebezpečné.

   Sázení stromkových růží je vždy lépe odložit na jaro, protože jejich spolehlivé zazimování je pracné. Bezpečnější je přes zimu je založit a zjara vysadit.